1,974 читачів

„Халтури”, вибори або кого обслуговує академічний театр?

1196549

Справою зайнялась прокуратура

У Білій Церкві триває конфлікт між звільненою частиною колективу Київського обласного академічного муз-драматичного театру ім.Саксаганського і його керівництвом. Наразі про результати перевірки повідомила прокуратура міста, яка встановила грубі порушення законодавства про працю стосовно працівників театру. Також порушення виявила Державна інспекція праці, зокрема, у виплаті заробітної плати та обліку надурочних робіт. Але про все по порядку.

Ціна квартирного питання

Сергій Клочко, звільнений артист-вокаліст вищої категорії, запевняє, що конфлікт, який вибухнув під кінець 79-го сезону назрівав давно. “Худкер театру, який одночасно є його директором Усков В.В. систематично порушує права творчого колективу, – каже артист, – ми працюємо понаднормово іноді 47 годин на місяць, що ніяк не оплачуються, беремо участь в численних капусниках, корпоративах. Використовуючи свою посаду керівника, Усков викликає нас у вихідний день або понаднормовий час, аби ми виступали для його знайомих та родичів, зокрема, кілька років підряд актори до глибокої ночі в костюмах казкових героїв розважали внучку директора в її день народження.” Крім Клочка заяви про звільнення написали актори, звукорежисери та директор з творчої діяльності Наталія Гаєвська.

Ситуацію щодо звільнень худкер театру прокоментував так: “Звільнилось лише 5 співробітників за згодою сторін, то їхнє особисте бажання, але, я думаю, вони вже про це шкодують, адже в нашому театрі артисти працювати мріють, тому що у нас найвищі соціально-побутові умови, найвища заробітна плата, не враховуючи національні театри, крім того, театр знімає для працівників квартири”. Теми “халтур” Усков торкнувся вибірково: “А що ви вважате корпоративами? Ми щасливі виступати на благодійних заходах, влаштованих владою, для ветеранів та інвалідів…”

Також директор не вбачає проблеми участі цього комунального закладу в виборчих кампаніях: “Ми беремо участь у виборах, як найнята організація, будь-яка партія може замовити наші послуги, але у 2012 році замовлень не було. Ми працювали на виборах 2010 року з концертами на підтримку Олександра Олійника (кандидата на посаду міського голови від Партії регіонів, Усков в той час балотувався в облраду від тії ж політичної сили, прим. авт.)”

1376765890

Про те, що “5 звільнених співробітників”, названих худкером, не зовсім достовірна цифра свідчать підписи під колективним зверненням до депутата Верховної Ради України Богдана Бенюка та голови Національної спілки театральних діячів України Леся Танюка, яких підписанти (всього 10 осіб) попросили посприяти вирішенню конфлікту. Крім того, шестеро екс-саксаганців подали колективну заяву в прокуратуру, в якій повідомили про грубі порушення щодо трудових прав колективу. Зокрема, про ведення двох табелів обліку робочих годин, з яких один направляться бухгалтеру, інший (з реальною цифрою) – директору.

Також екс-саксаганці засвідчують, що виробничі травми не документуються, не оплачуються, навпаки, ретельно приховуються. “Керівник зловживає службовим становищем та в особистих інтересах змушує працівників театру обслуговувати приватні вечірки високопосадовців, представників церкви, преси та родичів самого Ускова”, – пишуть підписанти у заяві в прокуратуру. В своїх колективних зверненнях Бенюку та Танюку скаржники додають: “Всі ці кричущі порушення замовчуються колективом зі страху потрапити в немилість директору, який відразу апелює звільненням і позбавленням квартир, вдаючись до образ зі вживанням нецензурної лексики.”

1383477

1383480

1383482

Читайте також: Театральний скандал в Білій Церкві. Чому масово звільняються творчі працівники?
Звільнення мали місце й раніше

Екс-саксаганці запевняють, що звільнення з театру явище масове. Протягом останніх років люди звільнялись через важкі умови праці. ава “У нас колективне фото пятирічної давнини, – каже Сергій Клочко, – на ньому вся тодішня трупа. Після того, як колектив втрачав чергових працівників, ми замальовували силуети: і по них видно, що на сьогодні від того колективу не лишилось і половини. Кілька чоловік, що на фото, звільнилось за станом здоров’я, причини ще кількох звільнень мені достеменно не відомі, але переважна більшість пішла через зазначені вище обставини.”

За словами Сергія Клочка, півроку тому через ті самі причини звільнилось 3 талановитих режисери, зокрема, Тарас Мазур, з виставою якого “Поминальна молитва” наш театр захищав статус Академічного.”

Про ситуацію в театрі ми поставили питання і Тарасу Мазуру, який причиною звільнень творчих особистостей назвав “нелюдське ставлення до колективу з боку керівництва”.

Режисер Тарас Мазур проти рабства і диктату в театрі
Режисер Тарас Мазур проти рабства і диктату в театрі

– Більша кількість людей, які звільнилися, – каже режисер, – не витримали терору проти них, постійних переробіток, регулярних образ та відчуття, що їхня праця більш схожа на рабську. Якщо висловлюватись військовою мовою, то творчий склад цього театру дуже схожий на таке поняття, як гарматне м’ясо, проблеми колективу тут нікого не турбують, лише аби була певна користь для керівництва театру.

Численні звільнення безумовно не можуть не впливати на репертуар. Зникають постановки, які сприяли здобуттю театром статусу Академічний та були його візитівкою, натомість, неозброним оком відчутний крен в бік другосортних комедій легковажного характеру та концертів.

Спроба діалогу

Першими, у кого репертуарні зміни викликали занепоконня, стали представники місцевого Комітету захисту української мови. В травні Комітетом було скликано Круглий стіл під назвою “Театр як механізм формування цінностей і норм у суспільстві”, на який запросили представників театру, місцевих літераторів та громадських активістів, а також заступника голови Національної спілки театральних діячів України Ярослава Гранка. Проте діалогу не вийшло. Як повідомили в Комітеті, Усков попросив не вчити його жити, а краще дати грошей на театр. На основі обговорення круглого столу товариство “Просвіта” (представники якої входять в КЗУМ) звернулося до управління культури, національностей та релігій Київської облдержадміністрації з вимогою дати оцінку певним діям В’ячеслава Ускова.

Відповідь не забарилась, в якій в.о. начальника управління І.Золотоверх повідомив про те, що відбулась зустріч між звільненими працівниками та керівником театру за участі начальника управління І.Подолянця та заступника голови КОДА Т.Подашевської. Вислухавши пояснення обох сторін, в управлінні вирішили створити комісію з перевірки фактів та обставин, зазначених у зверненні, та провести загальні збори колективу театру, коли всі його працівники вийдуть з відпусток.

У відповідь представники Комітету надіслали ще один лист, в якому висловили занепокоєння мовною та репертуарною політикою, і обіцяють на цьому не зупинятись. У місцевому КЗУМ керуються, зокрема, “Положенням про надання статусу академічного творчим колективам України”, згідно з яким театр повинен постійно збагачувати свій репертуар творами вітчизняної і світової класики та працювати над створенням оригінального сучасного репертуару. У Комітеті проаналізували репертуар за минулі роки і звернули увагу, що впродовж останнього сезону театр ім.Саксаганського випустив лише 2 прем’єри за творами зарубіжних класиків (Габріеля Гарсія Маркеса й Ірвіна Шоу) та одну – за твором вітчизняного російськомовного драматурга, втім, жодної постановки за п’єсами українських класиків та україномовних сучасників не було. За позаминулий сезон поставлено лишу одну виставу за п’єсою українського класика (“За двома зайцями” М.Старицького).

– Таке ставлення до української класичної літератури та вітчизняної україномовної сучасної драматургії, – заявляють в Комітеті, – в цілому недопустимим. Театр, який ігнорує “Положення про надання статусу академічного…” перестає відповідати цьому статусу, отже ми продовжимо звертатися у відповідні установи, яким підпорядковуться наш театр, з проханням вплинути на ситуацію, розібратись, чому колектив втрачає найкращих творчих працівників, а репертуар примітивізується. Крім всього іншого, це наштовхєу на думку про некомпетентність нинішнього худкера в питаннях творчості.

Слово за прокуратурою

Тим часом скаржники вже отримали відповіді з Міністерства Культури та Генеральної Прокуратури України, куди надішли депутатські звернення від Б.Бенюка. ГПУ повідомила екс-саксаганців, що їхнє звернення надіслано для розгляду в межах компетенції до Державної інспекції України з питань праці. З Мінкульту написали, що питанням саксаганців доручено займатись Управлінню Культури КОДА.

Прокуратура м.Біла Церква в особі заступника прокурора О.Агудалічева повідомила заявників про те, що в театрі виявлені грубі порушення законодавства про працю, зокрема, щодо норм тривалості робочого дня та оплати надурочних робіт. За результатами перевірки внесено відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань. Дане кримінальне провадження направлено до СВ білоцерківського МВ ГУ МВС України у Київській області для проведення досудового розслідування. У частині приховування виробничого травматизму колективну заяву екс-саксаганців направлено до міського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань для розгляду її в межах компетенції.

Читайте також: Прокуратура виявила грубі порушення в Академічному театрі ім.Саксаганського

Також виявила порушення трудового законодавства в театрі ім.Саксаганського і Державна інспекція з питань праці, зокрема, в оплаті понаднормового робочого часу. Заявникам повідомили результати перевірки: лише за чотири місяці поточного року артисти і технічний персонал відпрацювали 1909 годин безкоштовно. Також були знайдені інші численні порушення Кодексу Закону про Працю України.

1382178913

Видається, що це лише верхівка айсбергу зловживань, адже невідомо як проводилася оплата праці у минулі роки. Наразі триває слідство, про хід якого і завершення справи ми будемо інформувати читачів.

Тетяна Виговська, Костянтин Климчук,  blogs.korrespondent.net

Коментарі

коментарів

Related posts

Leave a Comment

Увійти за допомогою: